sobota, czerwca 21, 2008

Donna Regina

Donna Regina zaistniała na niemieckiej scenie z początkiem lat dziewięćdziesiątych i od tej pory wydała 10 albumów, z których każdy kolejny znajdował się na playlistach większości liczących się stacji radiowych. W Polsce w sposób szczególny muzykę DR upodobała sobie radiowa Trójka, która kilkakrotnie transmitowała koncerty grupy organizowane w Studio im. Agnieszki Osieckiej.
Twórczość zespołu ogniskuje się wokół ciepłych analogowych kompozycji łączących w sobie akcenty eterycznego indie rocka. „Bardzo piękna, czarująca, melancholijna i trochę bajkowa muzyka ujęta w avantpopowe ramy oraz natchniona uleczającym, budującym kobiecym ciepłem i dziewczęcym głosem Reginy Janssen, przypominającym nieco Laetitię Sadier ze Stereolab.” [Marcin Hubert, Machina]
Zespół stał się popularny i zyskał duże uznanie nie tylko w Niemczech ale i w Europie. Do zafascynowania ich muzyką przyznają się m.in. Andy Thoma i Jan Werner aka MOUSE ON MARS oraz Wolfgang Flür (ex-Kraftwerk). Grupę tworzą Regina Janssen (vocal, teksty), Günther Janssen (teksty, gitary) oraz Steffen Irlinger (dźwięki elektroniczne i sample). Chociaż muzycy DR stosunkowo często pojawiają się w Polsce, dla mieszkańców Trójmiasta tegoroczny Koncert Świętojański będzie jedną z pierwszych możliwości posłuchania i obejrzenia zespołu „na żywo”. >zrodlo materialy NCKBrak komentarzy: